A nyirokmasszázs egy olyan speciális egészségügyi masszázsfajta, amely a nyirokrendszer működését, valamint a paraszimpatikus idegrendszer aktivitását serkenti. A paraszimpatikus idegrendszer a vegetatív idegrendszer része, mely a szervezet életének mindennapos fenntartásában játszik szerepet, szabályozza az emésztést és a kiválasztást.
A nyirokmasszázs célja a szervezet támogatása a nyirokcsomók és a nyirokutak serkentése által, melynek hatására a szervezet képes önállóan megbirkózni a nyirokkeringéssel, továbbá a méregtelenítéssel és az immunrendszer megfelelő működtetésével is.
A nyirokkeringés feladata, hogy megtartsa az egyensúlyt a vérpályán belüli és azon kívüli folyamatok között. Amikor ez felborul, túlsúlyban lesz a sejt közötti folyadék, így ödéma pangás keletkezik. A nyirokmasszázs a kötőszöveti folyadékra hat, segítségével megnövelhető a nyirok áramlási sebessége, mely által fokozódik a méreganyagok eltávolítása, valamint a sejtek, szervek, izmok és ízületek vér-, táplálék- és oxigénellátása.
Melyek a nyirokmasszázs kedvező hatásai?
A nyirokrendszert a bőr és a kötőszövet masszírozásával aktiváljuk, melynek számos kedvező hatása van. Elvezeti a pangó nyirokfolyadékot, mérsékli a szöveti ödémákat, melynek hatására csökkenthetőek a kialakult duzzanatok. Emellett felgyorsítja a méregtelenítést, megerősíti az immunrendszert, illetve beindítja és fokozza a szervezet öngyógyító folyamatait is. Továbbá általános közérzetjavító hatása is ismert, relaxál mind testi, mind idegi és agyi szinten.
Milyen esetekben ajánlott a nyirokmasszázs alkalmazása?
- Elsődlegesen megelőzés céljából alkalmazzák a nyirokmasszázst
- Arc-, illetve egyéb ödémák kezelésére, valamint a lábszárakon kialakult ödémák csökkentésére
- Fogamzásgátlót szedő nők esetében is ajánlott lehet, a nem látható felgyülemlett szövetközi ödéma miatt
- A nyirokmasszázs hatásos kezelés fejfájás, migrén esetén is, emellett feszültség csökkentésére is alkalmazható
- Segít továbbá a lelki traumák enyhítésében, alvászavar, túlfeszült idegrendszer oldásában
- Szénanátha enyhítésére
- Krónikus légúti fertőzések gyógyítására (pl. nátha, megfázás vagy arcüreg gyulladás esetén)
- Magas vérnyomás csökkentésére
- Puffadás vagy székrekedés megszüntetésére
- Cellulit csökkentésére
Mi a nyirokmasszázs menete?
A nyirokmasszázs géppel, valamint kézzel is végezhető. A masszázs elemei eltérőek a hagyományos masszázs alkalmával használt fogásoktól, a nyirokelvezetést gyengéd csavaró, gördülő és pumpáló fogások segítik elő. A nyirokmasszázs minden eleme nyomó és lazító fázisból tevődik össze.
A gépi nyirokmasszázs esetén szabályozható erősségű nyomáshullámokat alkalmaznak, mely az egész testen végigfut. A kezelendő végtagok egy olyan övbe vagy ujjba kerülnek, melyekbe a gép levegőt juttat, ezzel fokozza a nyomást és a szövetekben a keringést. A levegő felpumpálása és leengedése segítségével teremtik meg a nyomó és lazító fázisokat.
A kézi nyirokmasszázs során a mozdulatok mindig a nyirokkeringés irányában történnek, melynek során aktiválásra kerülnek a nyirokcsomók különféle vibrációs mozdulatok segítségével.
A nyirokmasszázs menete a kezelés során általában a nyaki régió kezelésével kezdődik. Először a nyirokedények fokozása történik, hogy javuljon a nyirok perifériáról történő áramlás, s elkerülhető legyen a folyadék felgyülemlése. Ezután azt a területet kezelik, ahol a folyadék áramlik, majd csak ezután kezdődik el a folyadék elmozdítása az ödémás területen. A nyirokmasszázs mindig több területet érint. Fontos, hogy a masszázs előtti napokban különösen odafigyeljünk a napi szükséges folyadékbevitelre, mert a szervezet csak így tudja hatékonyan kiválasztani a felhalmozódott salakanyagokat.
Egyértelmű javulást csak néhány kezelés után láthatunk, hiszen egy kezelés alatt nem lehet megtisztítani egy erősen elsalakosodott testet vagy vízzel telítődött testrészt. Ezért a nyirokmasszázst érdemes rendszeresen alkalmazni, akár minden nap is lehet, hiszen nincs semmilyen káros mellékhatása.