Mindannyiunk életében előfordulhatnak olyan problémák, melyeket hiába próbálunk megoldani, nem jutunk előrébb. Amennyiben egy olyan nehéz helyzetbe kerülünk, mellyel esetleg még nem találkoztunk korábban, s egyedül, illetve családunk vagy barátaink segítségével is képtelenek vagyunk megküzdeni vele, érdemes szakemberhez fordulni. Egy szeretett személy elvesztése, a gyász, a karrierben történő változások, krízishelyzetek vagy a kilátástalanság érzése mind-mind olyan dolog, amiben egy pszichológus hatékony segítséget biztosíthat számunkra, azonban abban az esetben is felkereshetünk egy szakembert, amennyiben úgy érezzük, minden rendben van, de az élet valamely területén fejlődni szeretnénk.
Pszichiáter vagy pszichológus?
A pszichiáter orvosi végzettséggel rendelkező szakember. Akkor érdemes pszichiáterhez fordulni, amennyiben pszichés tüneteket észlelünk magunkon, melyek testi panaszok, magatartásbeli zavarok vagy elviselhetetlen szenvedés formájában jelenik meg. Ha nem tudjuk, hogy pszichiáterre vagy pszichológusra van szükségünk, érdemes elsősorban a háziorvost felkeresni, így a kivizsgálást követően megállapítható, hogy mi áll a problémák hátterében. Ennek megfelelően irányítják tovább a személyt a megfelelő szakemberhez. Lelki betegség esetén pszichiáterhez, az egyébként egészséges, de krízishelyzetet átélő pácienst pedig klinikai szakpszichológushoz. A betegség, valamint a beteg preferenciája meghatározza, hogy pszichoterápia vagy gyógyszeres pszichiátriai kezelés a hatékonyabb.
Sajnos még napjainkban is tévhit, hogy aki pszichológushoz jár, azzal valami gond van. Azonban ez nem igaz, hiszen pszichológushoz egészséges emberek is járnak. Nagyon fontos, hogy számunkra leginkább megfelelő pszichológushoz járjunk, hiszen a sikeres terápia titka nagyrészt azon múlik, hogy a kliens és a pszichológus között milyen a bizalmi kapcsolat minősége. A pszichológussal történő első néhány beszélgetés lehetőséget nyújt arra, hogy kialakuljon ez a speciális, bizalmi kapcsolat, illetve eldől, hogy képesek-e együttműködni. A pszichoterápia segít a hosszabb ideje fennálló, esetleg még fel nem tárt problémákon, illetve valamilyen megterhelő krízishelyzet vagy átmeneti probléma esetén. A pszichológussal történő beszélgetések során a páciensnek fejlődik az önismerete, valamint olyan módszereket ismer meg, amelyeket személyiségébe, gondolkodásába vagy viselkedésébe építve hatékonyabban fog tudni boldogulni.
Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a pszichológus kiválasztásakor?
1. Női vagy férfi pszichológus?
A pszichológus nemének nincs jelentősége a terápia hatékonyságát illetően, hiszen a pszichológus nem nőként vagy férfiként van jelen az ülésen, hanem szakemberként, azonban, ha valaki úgy érzi, hogy az egyik nemnek könnyebben meg tud nyílni, mint a másiknak, akkor ebből a szempontból érdemes figyelembe venni ezt a kérdést.
2. Fontos, hogy mi a specializációja?
Minden szakembernek megvan a maga specializációja, mely nemcsak a terápiás eszközök megválasztását jelenti, hanem azon problémák körét is, amelyeket a pszichológus a leggyakrabban vállal megoldani. Elsősorban ennek fényében érdemes szakembert keresnünk. Például felnőttként nem valószínű, hogy egy gyerekekre specializálódott szakember a megfelelő választás számunkra, de ugyanez igaz fordítva is. Emellett rendkívül fontos szempont az is, hogy rendelkezzen megfelelő, hiteles szakképesítéssel. A pszichológusok gyakorlati módszereket is tanulnak a különféle problémák kezelésére, mint például a pár- és családterápia, mely a párkapcsolati vagy családi krízishelyzetek rendezésében az egyik legjobb módszer. Gyakorlati módszer továbbá az autogén tréning, ami a szorongás oldásában, a stresszhelyzetek kezelésében segít.
3. Csoportos vagy egyéni terápia?
A csoportmunka egyik legfőbb előnye, hogy olyan emberekkel dolgozhatunk együtt, akik hasonló problémákkal küzdenek, emellett összehasonlíthatjuk saját tapasztalatainkat más emberek tapasztalataival. Tanulhatunk a csoport többi tagjától, tanulmányozhatjuk a mások számára bevált eredményeket, részt vehetünk a megoldások közös keresésében. Az egyéni terápia viszont lehetővé teszi a személyes helyzetek részletesebb tanulmányozását.
Nem állíthatjuk, hogy az egyik mód jobb, mint a másik, mivel mindkettő bizonyítottan hatékony és mindkettőnek megvan a maga előnye. A döntést illetően figyelembe kell venni egyrészt az egyéni igényeket, másrészt a kezelendő probléma jellemzőit.
4. Fontos, hogy mióta gyakorolja a szakmát?
Az már mindenképpen biztató, ha megvan a mesterképzés, azonban egy frissen végzett szakembernek még sok év (5-10 év) tapasztalatra lesz szüksége ahhoz, hogy tökéletesen önálló lehessen. Ez természetesen egyáltalán nem azt jelenti, hogy fiatal pszichológust ne válasszunk, hiszen mögöttük is már sok év gyakorlás áll, hiszen az egyetemen tapasztalt szakemberektől szerezték meg tudásukat, melyet biztonságos környezetben alkalmazniuk is kellett, felügyelték a munkájukat, megvitatták a felmerülő kérdéseket, valamint korrigáltak, ha arra volt szükség. Az első években a frissen végzett pszichológusok egy tapasztaltabb szakemberrel konzultálnak, hogy miként támogathatják legjobban a pácienseket, de csak ők találkoznak a pácienssel.
5. Budapest vagy vidék?
A pszichológus szakmára is igaz, hogy a budapesti lakosok választhatnak a legtöbb lehetőség közül, illetve a legtöbb vélemény és visszajelzés is a budapesti szakemberekről érhető el. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a vidéki városokban ne találkozhatnánk profi szakemberekkel. Azonban akadnak olyan esetek, amikor sokat kell utazni egy-egy speciális szakértelmet igénylő probléma miatt, hiszen előfordulhat, hogy egy-egy városban egyáltalán nem dolgozik olyan pszichológus, amilyenre szükségünk lenne.
6. Milyen jelek esetén keressünk másik szakembert?
- Ha megmondja, hogy mit tegyél.
Egy pszichológus nem ad konkrét tanácsokat, hanem kérdésekkel, visszajelzésekkel segít a pácienseknek, rávezeti klienseit a megoldásra. - Ha mentális problémákkal küzdőknek próbál segíteni, de nincs meg a megfelelő végzettsége.
A nem klinikai esetekkel terápiás kereteken belül a tanácsadó szakpszichológus foglalkozik. - Ha még hallgatói státuszban van.
- Ha nem látja be a saját szakmai határai, és nem irányít át a számodra megfelelő képzettséggel rendelkező szakemberhez. Ezzel akár nagyobb problémát is okozhat a páciensnek.
Pszichológushoz fordulni sokszor nem könnyű, viszont fontos, amennyiben olyan problémába ütközünk, melyet egyedül nem tudunk megoldani. Mentális egészségünk épp annyira fontos, mint a fizikai, sőt, gyakran a kettő erős összhangban van egymással, melyet talán észre sem vesszük. Pszichológushoz fordulni nem a gyengeség jele, csupán annyit jelent, hogy megvan a kellő önismeretünk ahhoz, hogy pozitív irányba akarjuk változni, hogy hajlandóak vagyunk időt és energiát áldozni arra, hogy szembenézzünk a problémákkal és megoldjuk őket. Fontos tudni, hogy a pszichológus nem fogja megoldani a problémákat, ő ebben csak “eszköz”, hiszen a munka nagy része a mienk. Ő segít nekünk feltárni, hogy mi a probléma gyökere, azonban befogadóképesnek és őszintének kell lennünk hozzá és önmagunkhoz is.