A konzerváló fogászat a fogászati kezelések közt az egyik legfontosabb terület, hiszen minden olyan kezelést magába foglal, mely a meglévő fogak egészségének megőrzésére, illetve azok javítására irányul. Feladata a megelőzés, a fájdalom csökkentése, a fogak esztétikájának javítása, valamint a rágóképesség helyreállítása. A konzerváló fogászati kezelések közé tartozik a fogtömés, a gyökérkezelés, a fogkő eltávolítás, az inlay/onlay készítés, a barázdazárás, illetve egyéb esztétikai fogászati kezelések is.
Fogtömés
A lyukas, szuvas fogak kezelésére a fogtömés jelentheti a megfelelő kezelést. A szuvas részt először mindenképp el kell távolítani, s ezután kerülhet sor a fogtömésre. A fogtömés során többféle anyag is használható. A legrégebbi anyag az amalgám, ami higanyból, ezüstből, ónból, cinkből és rézből áll, azonban napjainkban már nem igen alkalmazzák. Általában összetett gyantát használnak a fogtömés során, mely színben megegyezik a fogak színével, így szinte láthatatlan. Emellett létezik porcelán fogtömés is, ami drágább, viszont nem színeződik el.
Inlay, onlay
Nagyobb méretű szuvasodás esetén fogbetétet lehet alkalmazni, melynek fajtái az inlay és az onlay. A fogbetétet fogtechnikusok készítik el, előzetes lenyomat alapján, így tökéletesen illeszkedik. Az inlay és az onlay közt az a különbség, hogy az onlay fogbetétet nagyobb kiterjedésű lyukak esetén alkalmazzák, amikor a teljes rágófelületet kell befedni. Ilyenkor a fog károsodása túl nagyméretű ahhoz, hogy inlay tömést használjanak.
Gyökérkezelés
A gyökérkezelés az egyik legelterjedtebb konzerváló fogászati kezelés. Akkor kell alkalmazni, ha a szuvas fogban lévő baktériumok bejutnak a fogbélbe, ezzel gyulladást okozva. Ilyenkor a gyökércsatornába és annak falába kerülnek a baktériumok, a fogbél szövetei begyulladnak, mely erős és lüktető fájdalommal jár. A gyökérkezelés során a fogorvos mindent eltávolít, ami a fogbélüregben van, minden ideget, kötőszövetet, illetve eret, mely után egy ideiglenes gyógyszeres tömőanyagot tesz be a helyére. Miután a gyulladás megszűnt, tartós fogtömésre cseréli ki az ideiglenes tömést.
Fogkő eltávolítás
A fogkő eltávolítás során a fogakon lévő fogkövet távolítják el. A fogkő a fogak felszínén megtapadt lepedék mineralizációja miatt alakul ki, az íny alatt és felett egyaránt. A fogkövek felszínén nagy mennyiségben halmozódnak fel baktériumok, melyeket nem lehet maradéktalanul eltávolítani a fogmosás során. Mivel a fogkő komoly veszélyt jelenthet a fogágy számára, s otthoni szájápolás útján nem lehet megszabadulni tőle, ajánlatos rendszeresen ellenőriztetni fogorvossal, szükség esetén pedig eltávolíttatni azt. A fogorvos a megfelelő orvosi eszközökkel távolítja el a fogkövet, anélkül, hogy megsértené a fogakat vagy a fogínyt.
Barázdazárás
A barázdazárás egy teljesen fájdalommentes fogászati beavatkozás, melyet a gyermekkori fogszuvasodás megelőzése érdekében alkalmaznak, maradó és tejfogak esetén egyaránt. A beavatkozás során az őrlőfogak rágófelszínén egy speciális anyaggal vékony réteget képeznek a fogorvosok, mellyel megakadályozható az ételmaradékok és baktériumok bejutása a rések mélyére.
Amennyiben fogászatot keres az 5. kerületben nézze meg oldalunkon található fogászatok, fogorvosok szolgáltatásait erre a linkre kattintva.